otrdiena, 2015. gada 21. jūlijs

Kas ir kredītvēsture?

Pēc savas būtības kredītvēsture ir informācija par Jūsu kā aizņēmēja saistību izpildi. Tas ir datu apkopojums, kas sniedz informāciju gan par Jūsu bijušajiem, gan esošajiem aizdevumiem. Tā ir viena no galvenajām lietām, ko vērtē kredītdevējs, tāpēc vērts parūpēties, lai kredītvēsture netiktu sabojāta. Pozitīvas kredītvēstures veidošana ir gan svarīga, gan salīdzinoši vienkārša – viss, kas Jums jādara, ir ar apdomu jāseko līdzi savai finanšu situācijai.

Kāpēc ir svarīga pozitīva kredītvēsture?

Ja tā ir laba, t.i., pozitīva, tad potenciālais kreditors Jums var piešķirt aizdevumu bez liekas apdomāšanās. Ja tā ir slikta, tad Jūs kļūstat par riskantu klientu un daudzas jo daudzas iestādes Jums var atteikt, jo pozicionējat sevi kā neuzticama persona, kurai piešķirt kredītu. Tāpēc, ja plānojat ko aizņemties drīz vai ne tik drīz, to būs vieglāk izdarīt tad, ja kredītvēsture būs laba. Turklāt, ja tā būs pozitīva, Jums būs vieglāk atvērt kontus bankā, saņemt jaunus kredītus utt.

Kā tiek veidota kredītvēsture?

Tas ir kopums ar informāciju par visiem Jūsu kredītiem un to, cik kārtīgi esat veicis maksājumus un saistību izpildi. To noslēpt nav iespējams, tāpēc ikviena kompānija, pie kuras vērsīsieties ar vēlmi paņemt kredītu vai kaut ko iegādāties līzingā, izvērtēs Jūsu kredītvēsturi. Ja domājat, ka pozitīva kredītvēsture ir tikai tad, ja nekad iepriekš neesat neko aizņēmies, tad Jūs maldāties – aizdevējiem lielu uzticību rada arī tas, ja esat veiksmīgi atmaksājis kādu citu kredītu.

Šis aspekts tiek izvērtēts individuāli, tā kā, ja negadījums ar kredītu nomaksu bijis pirms ilga laika, tas var tikt ņemts vērā, kad aizdevējs pieņems lēmumu par kredīta piešķiršanu. Bet, ja esat vienlaikus ņēmis vairākus kredītus, Jūsu interesēs ir nomaksāt tos visus, jo nenomaksātās kredītsaistības Jūsu iespējai paņemt aizdevumu kaitē.

Kā veidot pozitīvu kredītvēsturi?

  1. Pirmkārt, Jūs nekad nedrīkstat aizņemties naudu, ja jau tajā pašā brīdī zināt, ka to atdot būs grūti. Vēl sliktākā gadījumā – ja jau tad aizņemties ar domu neatmaksāt kredītu. Jums ir jābūt pārliecinātam par savu spēju kredītu atmaksāt, un šim ir jābūt atbildīgam solim.
  2. Otrkārt, saglabājiet jebkādus līgumus gan kredītiem, gan līzingiem. Tas kalpos kā apliecinājums Jūsu kredītvēsturei, savām iepriekšējām vai esošajām finanšu saistībām. Līgumu saglabāšana ir ļoti svarīga.
  3. Treškārt, maksājumus vienmēr veiciet savlaicīgi, lai tie netiktu kavēti. Ja izmantojat īstermiņa kredītu un jūtat, ka termiņā nevarēsiet to atmaksāt, ir iespēja pagarināt atmaksas laiku par atsevišķu summu.
  4. Ceturtkārt, ja Jūsu finansiālā situācija mainās uz slikto pusi un saprotat, ka atmaksāt kredītu būs grūti – pēc iespējas ātrāk informējiet par to savu aizdevēju. Iespējams, Jums tiks rasts kāds risinājums, piemēram, kredīta brīvdienas vai dalītā procentu atmaksa. Galvenais, neklusējiet un laicīgi paziņojiet par to savam kreditoram.
  5. Piektkārt, ja izmantojat kredītlīniju, cenšaties iekļauties savā kredītkartes limitā. Kaut gan tas sniedz iespēju izmantot papildu naudas summu, atstājiet šo gadījumu tad, kad tas ir patiešām vajadzīgs.
  6. Sestkārt, nekad neuzņemieties saistības citas personas vietā! Ir daudz gadījumu, kad kredīts tiek paņemts uz radinieka vai drauga vārda, bet kredīta samaksa netiek veikta. Tas bojās Jūsu kredītvēsturi. Tāpat arī divreiz padomājat, pirms kļūstat par galvotāju kāda cita cilvēka kredītam – saistības gulsies arī uz Jums.
  7. Septītkārt, vienmēr rūpīgi pārdomājat, vai kredīts Jums patiešām ir nepieciešams un nav citu variantu, kā iegūt naudu!